RSS evrim teorisi rss
 
 

Allah'ın Simetri Sanatı

Allah'ın Simetri Sanatı

İnsan çevresine baktığında gördüğü göz alıcı güzellikteki birçok canlının bir simetri harikası olduğunu fark eder...

İnsanın, Allah’ın yarattığı mükemmel uyum sanatını gördüğü yerlerden birisi, kendi yüzüdür. Her insan aynada yüzüne baktığında kusursuz bir simetriyle karşılaşır. Bu simetri Allah’ın yarattığı tüm insanların yüzlerinde vardır. Allah bütün insanları yüzlerinde birbirinden farklı yüz ifadeleri, bakış ve anlam ile ama daima aynı simetri mükemmelliği içinde yaratmaktadır. İnsan gözünü çevirip içinde bulunduğu odaya, eve, şehre ve yaşadığı dünyaya baktığında çevresindeki her şeyin Allah’ın yarattığı simetri harikalığını taşıdığını görür. Simetri güzelliğin en önemli şartlarından birisidir. Simetri ile bir nesne, bir eşya veya bir canlı güzellik kazanır. İnsan yüzünün güzel olmasında da elbette simetrinin etkisi büyüktür.

İnsan çevresine baktığında gördüğü göz alıcı güzellikteki birçok canlının bir simetri harikası olduğunu fark eder. Bütün güller, menekşeler, papatyalar tümü son derece düzgün ve birbiriyle uyumlu yaratılmıştır. Gülün yapraklarındaki muhteşem uyum hemen dikkat çeker. Allah’ın kuşların tüylerinde yarattığı desenler, renklerin ve şekillerin mükemmel geçişi, insanın ruhunda müthiş bir heyecan yaratır.

Tıpkı insanlar gibi, kuşların, köpeklerin, kedilerin ve tüm hayvanların güzelliğinde de simetrinin etkisi büyüktür. Allah simetriyi, güzelliği en iyi vurgulayacak şekilde detaylarda yaratır. Örneğin kuşların tüyleri Allah’ın simetri sanatının en çarpıcı örneklerinden birisidir. Bir kuş tüyündeki simetri, alt kısımlardaki tüylerin daha ince yapılarının olması, tüylerin birbirlerine geçmiş gibi bir görünüme sahip olmaları şaşırtıcı şekilde dikkat çekicidir. İnsanı, eline alıp incelediğinde bile hayran bırakan bir kuş tüyü, mikroskop altında bakıldığında sahip olduğu detay zenginliği açısından Allah’ın yaratmadaki sonsuz gücünü gösterir. Tüylerin ortasında herkesin bildiği uzun ve sert bir boru vardır. Bu borunun her iki tarafından yüzlerce tüy çıkar. Boyları ve yumuşaklıkları farklı olan bu tüyler kuşa, havayı uçuşa en elverişli şekilde kullanma özelliğini kazandırır. Turna kuşunun tüylerinden tek bir tanesinin üzerinde, tüy borusunun her iki yanında uzanan 650 tane incecik tüy vardır. Bunların her birinde ise 600 adet karşılıklı tüycük bulunur. Bu tüycüklerin her biri 390 tane çengelle birbirlerine bağlanır. Çengeller tıpkı bir fermuarın iki tarafı gibi birbirine kenetlenmiştir. Çengeller ile kenetlenen bu tüycükler o kadar bitişiktir ki, duman üflendiği takdirde bile aralarından geçemez. Çengeller herhangi bir şekilde birbirinden ayrılırsa, kuşun bir silkinmesi tüylerini düzeltmesi için yeterlidir.

Deniz altındaki canlılarda da Allah’ın sonsuz yaratma sanatı en güzel şekilde tecelli eder. Örneğin deniz kabuğunun üzerindeki simetri, desenlerin hepsinin birbiriyle aynı ve aralarındaki mesafenin eşit olması, renklerinin mükemmel bir sırayla ve geçişlerle birbirini izlemesi, insanı bu yaratılış harikasına ve asıl olarak onu yaratan Allah’a hayran bırakır.

Bir başka örnek de hepsi birbirinden farklı desenlere sahip olan kar taneleridir. Çıplak gözle bakıldığında hepsi birbirinin aynısı gibi görünen kar taneleri mikroskopla incelendiğinde, tamamen birbirinden farklı, mükemmel güzellikte, çarpıcı desenlere sahiptirler. Hepsinin çok farklı güzellikte şekilleri vardır. Dışarıdan bakıldığında son derece sade görünümlerine karşın, hepsi birbirinden farklı kristal birer sanat eseri gibidirler.

Tüm güzelliklerin tek ve gerçek sahibi olan Allah’ın sonsuz ve ihtişamlı yaratma gücü, var olan her şeyin üzerinde hakimdir.


 
 
 
 
 
Arama Sonuçları
Toplam Sayfa:
« »
 
 
 

darwin'i yıkan kafatasları

 

son yorumlar

Bilim adamları evrenin bir toplu iğne başı kadar bir kütleden oluştuğu...  [salih1159 / 28.04.2012 06:03] 

allah razı olsn..  [drfg / 26.04.2012 11:00] 

tşkr edrm sze ödvme çok yrdm ettnz  [melo / 13.04.2012 08:42] 

evet sayın arkadaşlar ben de bir çingeneyim ama hep kendini gizleyen b...  [ademin çocuğu / 12.04.2012 04:09] 

çok güzel çok detaylı süper yani  [beyza / 10.04.2012 08:22]