RSS evrim teorisi rss
 
 

Balıklar Suda Nasıl Yaşarlar?

Balıklar Suda Nasıl Yaşarlar?

Biz suyun içinde belli bir süre kaldıktan sonra derimiz bu durumdan etkilenmeye başlar, bu süre uzarsa cildimiz zarar görür. Oysa balıklarda böyle bir şey olmaz...

Şu an yaşayan ve bundan yüzlerce yıl önce yaşamış olan tüm balık türleri, Allah’ın onlar için yaratmış olduğu mükemmel sistemler sayesinde su altında rahatlıkla yaşayabilirler.

Balıkların suda ne kadar kıvrak ve hızlı hareket ettiklerini herkes bilir. Balığın yüzebilmesi için ekstra bir hareket yapmasına gerek yoktur, bunun için kuyruğunu sağa sola sallaması yeterlidir. İşte balıkların suyun içindeki bu rahat hareketleri, kıvrak omurgaları ve vücutlarındaki bazı sistemler sayesinde gerçekleşir.

Balıklar, durgun halde yüzerken aniden yüksek hızlara ulaşabilmek için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Ani hızlanabilmek onlar için çok önemlidir; çünkü avcılardan kaçabilmek için buna ihtiyaçları vardır. Üstelik balıklar suyun içinde çoğu zaman akıntıya karşı hareket etmektedirler.

Balıkta böyle bir gücün ortaya çıkmasını sağlayan, omurgasının ve kaslarının özel yapısıdır. Omurga, balığın vücudunun dik durmasını, ayrıca yüzgeçlerin ve kasların kendisine bağlanmasını sağlayacak bir yapıya sahiptir. Eğer böyle olmasaydı, balıkların suda hareket etmeleri imkansız hale gelirdi. Ancak yalnızca omurgasının özel biçiminin olması, bir balığın yüzebilmesi için yeterli değildir. Çünkü, balığın su içindeki tek hareketi ileri geri değildir; eğer bir balık su içinde aşağı yukarı hareket edemezse yaşayamaz. Balık, bu hareketi de başka bir vücut sistemi ile yapabilir. Balıkların vücutlarında hava keseleri vardır. Bu keseleri hava ile doldurarak derinlere inebilir veya havayı boşaltarak su yüzeyine doğru çıkışa geçebilirler.

Peki şu sorunun cevabını hiç düşündünüz mü? Balıklar sürekli su içinde olmalarına rağmen nasıl olup da zarar görmemektedirler? Biz suyun içinde belli bir süre kaldıktan sonra derimiz bu durumdan etkilenmeye başlar, bu süre uzarsa cildimiz zarar görür. Oysa balıklarda böyle bir şey olmaz. Çünkü balıkların üst derisinde sert parlak bir tabaka vardır. Bu tabaka suyun vücuda girmesini engeller. Eğer bu tabaka olmasaydı, balığın vücudu zarar görecek, hatta içeri su girmesi nedeniyle vücut dengesi bozulacak ve balık da ölecekti. Ancak bunların hiçbiri olmaz ve balıklar suyun içindeki yaşamlarını rahatlıkla sürdürürler.

Yeryüzündeki bütün balık türleri bu özelliklerin tamamına eksiksiz olarak sahiptir. Günümüzden çok daha önce yaşamış balıklarda da bunların hepsi vardır. Balıklar milyonlarca yıldır hiç değişmemişler, hep aynı mükemmel yapıya sahip olmuşlardır. Bunu, milyonlarca yıl öncesinde yaşamış balıklardan günümüze gelen kalıntılarda görmek mümkündür. Fosil adı verilen bu kalıntılarda, balıkların geçmişte de yine bugünkü ile aynı oldukları, hiç değişmedikleri açıkça belli olmaktadır. Bu durum bize balıkların bir anda ortaya çıktıklarını gösteren delillerden biridir. Balıkların sahip oldukları bütün özellikleri onlara veren, evrendeki herşeyi yaratan Yüce Allah'tır. Allah bütün canlıların ihtiyaçlarından haberdar olandır.
 
 
 
 
 

yorumlar

derskolik - 11 Mart Perşembe, 10:14

gzl...

çok gzl bilgiler tşkler . çok işime yaradı..saolun

 
fen ve madde - 19 Mart Cuma, 10:29

xd

:):)çok güzel olmuş çok işime yaradı tşk ederim saolun:):)

 
wpr - 24 Mart Çarşamba, 19:09

ii

güzel olmuş çok işime yaradı saolun :)

 
- 29 Mart Pazartesi, 19:03

çok güzelmiş ödevim için çok iyi oldu

 
DERSKOLİK - 19 Nisan Pazartesi, 21:26

GERÇEKTEN ÇOOOOK GÜZL OLMUŞŞŞŞ

 
YOK - 23 Nisan Cuma, 19:18

YOK

ÇOK İYİ BİR SİTE ÖDEVİME ÇOK YARIYOR.BU SİTEYİ KURANA ÇOKKKKKKKKKKKK TEŞEKÜR EDİYORUM.

 
gamze-sinem - 06 Nisan Çarşamba, 19:10

saol

saolun çok işime yaradı...

 
FİLOZOF - 07 Nisan Perşembe, 22:44

EVRİM

VERDİĞİNİZ BİLGİLER ÇOK İŞİME YARADI ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN BÜYÜK HİZMET DOĞRUSU

 
ben - 10 Nisan Pazar, 13:42

doğru söze ne denir çok güzel anlatılmış elleriniz dert görmesin

 
perikızı - 27 Şubat Pazartesi, 16:16

qüzelmiş

çok saqolun çok işime yaradı tşk.

 
dgknykr - 13 Mart Salı, 09:27

gzl...

(: (: fen ödevi için işime yaradı tesskkrlr

 
- 04 Nisan Çarşamba, 20:39

Çok guzel sağol

 
Edanur - 04 Nisan Çarşamba, 20:41

Helin

Çok guzel sağol

 
Arama Sonuçları
Toplam Sayfa:
« »
 

bir fosil

 
 

darwin'i yıkan kafatasları

 

son yorumlar

Bilim adamları evrenin bir toplu iğne başı kadar bir kütleden oluştuğu...  [salih1159 / 28.04.2012 06:03] 

allah razı olsn..  [drfg / 26.04.2012 11:00] 

tşkr edrm sze ödvme çok yrdm ettnz  [melo / 13.04.2012 08:42] 

evet sayın arkadaşlar ben de bir çingeneyim ama hep kendini gizleyen b...  [ademin çocuğu / 12.04.2012 04:09] 

çok güzel çok detaylı süper yani  [beyza / 10.04.2012 08:22]