RSS evrim teorisi rss
 
 

DNA'nın Kendini Eşlemesi

DNA'nın Kendini Eşlemesi

Yapısı sarmal bir merdivene benzeyen DNA molekülü, bu merdivenin basamaklarının ortasından fermuar gibi ikiye ayrılır...

Bilindiği gibi hücreler bölünerek çoğalırlar. Öyle ki, insan vücudu başlangıçta tek bir hücre iken bu hücre bölünür ve sonuçta 2-4-8-16-32... oranında bir katlanmayla çoğalır.

Peki bu bölünme işlemi sonucunda DNA'ya ne olur? Hücrede tek bir DNA zinciri vardır. Halbuki yeni doğan hücrenin de bir DNA'ya ihtiyacı olacağı açıktır. Bu açığı gidermek için DNA, her aşaması ayrı bir mucize olan ilginç bir seri işlem yapar. Sonuçta, hücrenin bölünmesinden kısa bir süre önce kendisinin bir kopyasını çıkarır ve bunu yeni hücreye aktarır!...

Hücrenin bölünmesi ile ilgili yapılan gözlemler göstermektedir ki hücre, bölünmeden önce belirli bir büyüklüğe ulaşmak zorundadır. Bu belirli büyüklük sınırını aştığı anda ise bölünme süreci kendiliğinden başlar. Hücrenin şekli bölünmeye uygun olarak yayvanlaşırken, DNA da az önce belirttiğimiz gibi kendini eşlemeye başlar.

Bunun anlamı şudur: Hücre bir bütün olarak bölünmeye "karar vermekte" ve hücrenin içindeki farklı parçalar bu bölünme kararına uygun olarak davranmaya başlamaktadırlar. Hücrenin böylesine kollektif bir işi kendi aklı ve iradesiyle yapmadığı açıktır. Bölünme işlemi, gizli bir emir ile başlar ve başta DNA olmak üzere hücrenin tümü buna göre hareket eder.

DNA, kendini çoğaltmak için önce karşılıklı iki parçaya ayrılır. Bu olay oldukça ilginç bir şekilde gerçekleşir. Yapısı sarmal bir merdivene benzeyen DNA molekülü, bu merdivenin basamaklarının ortasından fermuar gibi ikiye ayrılır. Artık DNA iki yarım parçaya bölünmüştür. Her iki parçanın da eksik olan yarıları (eşlenikleri) ortamda hazır bulunan malzemelerle tamamlanır. Böylece iki yeni DNA molekülü üretilmiş olur. Operasyonun her kademesinde enzim denilen ve adeta gelişmiş robotlar gibi çalışan uzman proteinler görev yapar.  İlk bakışta basit gibi görünse de bu operasyon sırasında gerçekleşen ara işlemler o kadar çok ve karmaşıktır ki, olayı ayrıntılarıyla anlatmak sayfalar tutar.

Eşleşme sırasında ortaya çıkan yeni DNA molekülleri denetleyici enzimler tarafından defalarca kontrol edilir. Yapılmış bir hata varsa—ki bu hatalar son derece hayati olabilir—derhal tesbit edilir ve düzeltilir. Hatalı şifre kopartılıp yerine doğrusu getirilir ve monte edilir. Bütün bu işlemler öyle baş döndürücü bir hızla yapılır ki, dakikada 3.000 basamak nükleotid üretilirken bir yandan da tüm bu basamaklar görevli enzimler tarafından defalarca kontrol edilir ve gereken düzeltmeler yapılır.
Üretilen yeni DNA molekülünde, dış etkiler sonucunda normale göre daha fazla hata yapılabilir. Bu sefer hücredeki ribozomlar, DNA'dan gelen emir doğrultusunda DNA onarım enzimleri üretmeye başlarlar. Böylece DNA kendi kendini korur ve hem kendisini hem soyun devamını güvence altına alır.

Hücreler de insanlar gibi doğar, çoğalır ve ölürler. Ancak hücrelerin ömrü meydana getirdikleri insanın ömründen çok daha kısadır. Örneğin altı ay önce bedenimizi oluşturan hücrelerin bugün büyük bir çoğunluğu hayatta değildir. Fakat zamanında bölünerek yerlerine yenilerini bıraktıkları için, siz şu anda hayatta kalabilmektesiniz. Bu yüzden hücrelerin çoğalması, DNA'nın kopyalanması gibi işlemler—her ne kadar çok karmaşık da olsalar—insanın varlığını sürdürmesi açısından en ufak bir hataya yer verilmemesi gereken hayati işlemlerdir. Ancak çoğaltma işlemi o kadar kusursuz işler ki, hata oranı 3 milyar basamakta yalnızca bir basamaktır. Bu tek hata da herhangi bir probleme sebep olmadan vücuttaki daha üst kontrol mekanizmaları tarafından yokedilir.

İşte bütün gün, siz hiç farkında değilken, vücudunuzda sizin yaşamınızın problemsiz olarak devam etmesi için akıl almaz bir titizlik ve sorumluluk anlayışı içinde sayısız işlemler ve denetimler yapılır, tedbirler alınır. Herkes görevini eksiksiz olarak ve başarıyla yerine getirir. İşte Allah en büyüğünden en küçüğüne, en basitinden en karmaşığına kadar sayısız atomu ve molekülü sizin yaşamınızı güzel ve sağlıklı bir biçimde sürdürmeniz için hizmetinize vermiştir. Yalnızca bu lütuf ve nimet bile hiç durmadan şükretmeniz için yeterli değil midir? Yoksa insan aklının başına gelmesi için mutlaka bu kusursuz sistemde bir takım sorunlar yaratılmasını mı beklemelidir?

İşin en ilginç yönü de, DNA'nın hem üretimini sağlayan hem de yapısını denetleyen bu enzimlerin, yine DNA'da kayıtlı olan bilgilere göre ve DNA'nın emir ve kontrolünde üretilmiş proteinler olmasıdır. Ortada içiçe geçmiş öyle muhteşem bir sistem vardır ki, böyle bir sistemin kademe kademe oluşan tesadüflerle bu hale gelmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Çünkü enzimin olması için DNA'nın olması, DNA'nın olması için de enzimin olması, her ikisinin olması içinse hücrenin, zarından diğer bütün kompleks organellerine kadar eksiksiz olarak var olması gerekir.

Canlıların birbirini izleyen "yararlı tesadüfler" sonucunda "aşama aşama" geliştiklerini öne süren evrim teorisi, sözkonusu DNA-enzim paradoksu tarafından kesin biçimde yalanlanmaktadır. Çünkü DNA'nın ve enzimin de aynı anda var olması gerekmektedir. Bu ise bilinçli bir müdahaleyi zorunlu kılar. 
 
 
 
 

yorumlar

Bang - 20 Haziran Pazar, 22:25

Darwinistler DNA daki bilgiyi asla açıklayamazlar

DNA öyle büyük bir mucizedir ki insan genom projesinin başındaki bilim adamı Francis Collins detaylarını gördüğünde Allah'ın varlığına inanmıştı. Darwinistler DNA'yı hiç gündeme getirmemeliler. Bilgi içeren bir madde , bu bilgiye sahip olan bir akıl tarafından düzenlenir. DNA’daki bilgi ise asla maddeye indirgenemeyecek olan "bilgi"dir ve benzeri olmayan aklın sahibi olan Allah tarafından tasarlanıp yaratılmıştır.

 
KıyametYakın.Q.i - 19 Ekim Salı, 12:25

Darwinistler kabullenmezler......

Fazla söze gerek yok Her canlının DNA sı farklı ve Evrendeki Her nokta, her canlı gibi YARADAN Tarafından Hayat Bulmuş Olsada, Darwinistlere kabul ettirmek olanaksız.. Çünkü,,Onlar Halen Okyanustaki bir İncir çekirdeğinin İçinde Yaşıyor ve kabuklaından çıkma niyetleride yok...

 
fatma 8D - 25 Ekim Pazartesi, 18:34

teşekkrler....

çok yardımınnız dokundu çok sağolun thank you!.....! teşşkkrlerr.....:p :D

 
elizabet - 13 Aralık Pazartesi, 20:19

dna görüşümü

bence dana kendisini eşlemesi çok kolay bir konudur çoğu kişi buna performans ödevi için göz atıyo ama her insan bunu öğrenmek için açıp okumalıdır kesinlikle bu yazıma hak veriyosunuzdur umarım sadece araştırıp dna eşleşmesi bulınmamıştır ALLAH tarafından ki olmuştur. çünkü bunu unutmayın her şeyi her varlığı yaratan ALLAH tır.ARKADAŞLAR..............

 
hayalim - 17 Eylül Cumartesi, 23:00

büyük mucize

böylesine kusursuz işleyen yapılar Allahın bir mucizesidir ama önemli olan bunu fark etmektir. bunun için de öğrenmek gerekir

 
takma adım - 12 Ekim Çarşamba, 13:37

DNA

Bilgiler için çok teşekkürler

 
merwe 8-E - 13 Ekim Perşembe, 16:51

çoooook teşekkür ederim süpersiniz :)

 
Senem - 16 Ekim Pazar, 14:44

Süper Bilqiler Bunlar

Çok yardımcı Oldunuz Teşekkür ederim. Bu bilgiler gerçekten önemli.

 
ayıboğan - 19 Ekim Çarşamba, 19:58

çok tşkkürler

 
misafir - 22 Ekim Cumartesi, 08:23

DNA'nın kendini eşlemesi

Bilgi için tşk ederim

 
leo - 22 Ekim Cumartesi, 13:00

thank you

çok teşekkürler çk iii anlatmışsınız

 
leyla-c- - 25 Ekim Salı, 20:21

.....

rabbim ne güzel yaratmış...

 
karamelek - 31 Ekim Pazartesi, 17:05

fen

bilgileriniz çok açıklayıcı teşekkürler yarın sınavım var ma korkmuyorum ünkü şükürler olsun tüm konuları[timin guanin..... hesaplanması hariç] anladım çoooooooooook mutluyum .Hedefim en az 85 almak hoşçakalın

 
Darklove - 09 Kasım Çarşamba, 15:00

VerY

It is very nice!!!

 
Ömer - 30 Kasım Çarşamba, 14:09

Süper

Cok yardımcı oldu ekleyenden cok tşk edrm

 
SADECE SEN - 02 Aralık Cuma, 15:51

geröekten güzel şeyler var ...

 
asdkjgsahk - 15 Mart Perşembe, 03:43

Waow

Ellerinize sağlık harika olmuş.

 
Arama Sonuçları
Toplam Sayfa:
« »
 
 
 

darwin'i yıkan kafatasları

 

son yorumlar

Bilim adamları evrenin bir toplu iğne başı kadar bir kütleden oluştuğu...  [salih1159 / 28.04.2012 06:03] 

allah razı olsn..  [drfg / 26.04.2012 11:00] 

tşkr edrm sze ödvme çok yrdm ettnz  [melo / 13.04.2012 08:42] 

evet sayın arkadaşlar ben de bir çingeneyim ama hep kendini gizleyen b...  [ademin çocuğu / 12.04.2012 04:09] 

çok güzel çok detaylı süper yani  [beyza / 10.04.2012 08:22]