RSS evrim teorisi rss
 
 

Moleküller Arasındaki Çekim Kuvveti

Moleküller Arasındaki Çekim Kuvveti

Allah yaşamımızın kaynağı olan suyu, en uygun özellikleriyle yaratmış ve hizmetimize vermiştir...

Kohezyon,molekül çekim kuvveti demektir ve aynı cins moleküllerin arasındaki çekim kuvvetine denir. Kohezyon sıvı ve katı maddelerde görülür, gazlarda ihmal edilebilecek kadar küçüktür. Bu maddelerin moleküllerindeki pozitif ve negatif yükler arasında oluşur. Bağların ömrü saniyenin trilyonda biri kadardır; ancak komşu moleküller arasında sürekli yeni bağ kurulur ve bu da bileşiği bir arada tutar.

Bunun sonucunda sıvılardaki yüzey gerilimi meydana gelir.

Bir maddenin molekülleri ile diğer bir maddenin molekülleri arasında da çekme kuvvetleri mevcuttur ve buna da adhezyon adı verilir. Bir bardak içerisindeki suyu ele aldığımızda; su moleküllerinin kendi aralarındaki çekme kuvvetleri kohezyon, bardak molekülleri ile su molekülleri arasındaki çekim kuvvetleri ise adhezyondur.

Islaklık hissi de, doğal olarak bu iki kuvvet arasındaki etkileşim ile ilişkilidir. Hatta kimya ve fizikte “ıslaklık” veya “ıslanma”, bu kuvvetler arasındaki bağıntıya göre adlandırılır:

Adhezyon kohezyondan büyükse ıslanma koşulu, kohezyon adhezyondan büyükse ıslanmama koşulu var demektir.

Örneğin; kohezyonu çok yüksek olan civa cam bir kaba konulduğunda, camın çeperlerine yapışmaz. Bu bilgiler akla şöyle bir soru getirmektedir:

“Suyun kohezyon kuvveti civa kadar yüksek olsaydı?.”  Eğer böyle olsaydı, ıslanamadığımız için ne banyo yapabilirdik, ne de giysilerimizi yıkayabilirdik.

Kısacası yaşam kaynağımız olan sudan yararlanamazdık. Eşsiz Yaratıcımız olan Allah yaşamımızın kaynağı olan suyu, en uygun özellikleriyle yaratmış ve hizmetimize vermiştir. Şüphesiz en üstün ilim sahibi Yüce Allah’ın böyle mükemmel yaratmasında da bir hikmet ve bir amaç vardır. 
 
 
 
 
 
Arama Sonuçları
Toplam Sayfa:
« »
 
 
 

darwin'i yıkan kafatasları

 

son yorumlar

Bilim adamları evrenin bir toplu iğne başı kadar bir kütleden oluştuğu...  [salih1159 / 28.04.2012 06:03] 

allah razı olsn..  [drfg / 26.04.2012 11:00] 

tşkr edrm sze ödvme çok yrdm ettnz  [melo / 13.04.2012 08:42] 

evet sayın arkadaşlar ben de bir çingeneyim ama hep kendini gizleyen b...  [ademin çocuğu / 12.04.2012 04:09] 

çok güzel çok detaylı süper yani  [beyza / 10.04.2012 08:22]